Rovnaký plat

Možno ste zachytili, že Európska únia uvažuje o novej regulácii, ktorá by nariadila zamestnávateľom vyplácať zamestnancom rovnaký plat, ak pracujú na rovnakej pozícii.

Nie, tento článok nepíšem preto, aby som do vašich žíl napumpoval trochu viac adrenalínu. Tento článok píšem preto, aby ste sa vo svojom odmeňovacom systému takémuto rovnostárstvu vyhli.

Je to nesprávne!

Podľa rovnakej logiky by sme mali vyplatiť wimbledonskému víťazovi rovnaký plat, ako hráčovi, ktorý vypadol v prvom kole. Však robia rovnakú prácu, nie???

Ak by sme namietali, že má dostať menej peňazí už len preto, že hral menej zápasov, tak by nám povedali, že to je predsa nespravodlivé, porušuje to zásady rovnosti a dôsledky treba dorovnať nárokom na rovanký plat…

Absurdné, však?

Tento článok nerieši to, aký máte mať celý odmeňovací systém. Nehovoríme koľko z platu má byť fixná čiastka, koľko prémií má dostať zamestnanec na základe výsledkov celej firmy a koľko na základe osobnej produkcie. Verím, že to už nejako rozumne nastavíte. Čím viac môže niekto ovplyvniť svoj výkon, tým väčšia zložka jeho platu musí byť vyplatená výhradne podľa vlastnej produkcie.

Pamätajte, že rovnostárstvo v odmeňovaní ubíja iniciatívu aj ochotu podávať výkon.

Vychovávajte deti i zamestnancov k tomu, aby to pochopili a aby, prepánajána, nevolili hlúpych eurobyrokratov a politikov, ktorí by chceli ničiť hospodárstvo takýmito nezmyslami. Je načase tieto všelijaké regulácie zatrhnúť, čo vy na to?

Latest posts by Pavol Timko (see all)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">