Treba nabrúsiť

Koľko rokov už vlastne podnikáte? Ako dlho ste v šéfovskej pozícii?

Odkedy čelíte zodpovednosti a stresom, o ktorých podriadení iba ostýchavo tušia?

Áno, je to už nejaký ten rok.

Ak robíte nejakú vec dosť dlho, môžete sa pristihnúť, že vám nejako “stuhli prevody”. Tisíckrát ste museli niekomu niečo prikazovať a neustále narážate na to, že ľudia ešte stále potrebujú “vodiť za ručičku”.

Vy šéfovia ste samostatní, nikto vás nemusí nútiť do niečoho, čo považujete za samozrejmé… Tak prečo s tým majú problém ľudia okolo vás? Ako máte nájsť silu pokračovať?

Asi by sme si mali pripomenúť, že vašimi najsilnejšími zbraňami sú:

 • myšlienka
 • oddanosť veci
 • elán
 • vytrvalosť
 • znalosti

Teraz si predstavte klasického drevorubača so sekerou (nemusíme myslieť hneď na motorovú pílu).

Aj on má myšlienku ohľadom zoťatých stromov, je oddaný remeslu, elán mu nechýba, vytrvalo pracuje celé dni a určite o tom niečo vie.

Ale fakt si myslíte, že by stačila len pracovitosť a elán?

Ak by si pravidelne nebrúsil sekeru – jeho výkon by rýchlo klesal!

sekera

Ale šéf nepracuje so sekerou, jeho nástrojom je myseľ či vedomosti a aj tie sa zvyknú otupiť. Kým drevorubač sa rýchlo dovtípi, že sekera už len neochotne preniká do dreva a treba ju nabrúsiť, čo má šéfovi napovedať, že niečo nie je “dosť ostré”?

Problém je totiž v tom, že pri vedení ľudí nás ako keby nič nenúti nabrúsiť myseľ a negatívne zmeny sú príliš nenápadné a nedochádza nám, že strácame elán, nerobíme správne rozhodnutia, nevieme prenášať vôľu na podriadených.

Iba tí najosvietenejší vedia, že v takýchto prípadoch treba niečo podniknúť!

Na chvíľu ešte pomôže dovolenka, ale pri vážnejšej strate elánu treba urobiť viac:

 • siahnuť za odbornou knihou
 • prelistovať svoje poznámky zo seminárov (ak sa na nich nadchol manažérskymi princípmi)
 • nechať sa koučovať, ak človek s princípmi súhlasil, ale neaplikoval ich do praxe
 • naštudovať nové veci
 • pripomenúť si, prečo vôbec takýto podnik chcel a uvedomiť si, že aj vedomie šéfa treba udržiavať britké a v dobrej kondícii.

To je najmenej, čo môžete urobiť.

Iba blázon si môže myslieť, že sa netreba neustále zlepšovať.

Vlastne by sme vám chceli teraz na začiatku roka 2017 zaželať, aby ste zvládli všetko predovšetkým vlastnými silami (lebo tie sú každopádne najdôležitejšie), aby ste prosperovali a zažívali úspech.

A skromne sa pripomíname, že naša hlavná úloha je pomáhať šéfom a majiteľom firiem “nabrúsiť sekeru, pílu”, alebo aj jazyk, ak to bude potrebné! Či je to nastavenie marketingu aj s príslušným oddelením, naštartovanie obchodného oddelenia alebo zavedenie kompletného manažérskeho systému – to je presne to, čím sa teraz prevažne zaoberáme.

Vy viete o akej firme ste snívali – úspešnej, samostatnej a hlavne takej, ktorá vás nedorazí. Želáme vám, aby ste mali takú, akú chcete.

Latest posts by Pavol Timko (see all)

Comments

 1. says

  Hrdo sa radím medzi absolventov kurzu poriadaného spoločnosťou Business Success Slovakia s.r.o. Mala som obrovský elán a nadšenie všetko zmeniť. Až časom som zistila, že sama to nezvládnem. Pochopila som, že musím spolupracovať s odborníkmi, ktorí mi ušetria more času, dovedú ma k vysnívanému cieľu a svoje peniaze si tak istotne zaslúžia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">