Každá organizácia v sebe nosí určitú neodmysliteľnú logiku. Pokiaľ by sme uvažovali nad akousi univerzálnou organizačnou tabuľou, jednotlivé divízie – oddelenia by išli v tejto následnosti.
IDEA – ĽUDIA – PREDAJ – FINANCIE – PRODUKCIA – KOREKCIE – VEREJNOSŤ
Všetko začína nápadom, ideou, stratégiou. Toto je divízia majiteľa a šéfov. Tam sa rodí celý nápad, vymýšľajú sa postupy, stanovuje know-how, plánuje sa a všetko sa riadi. Hlavnou surovinou pre túto divíziu je pozorovanie potrieb trhu a nápad na samotné podnikanie. Teda kľúčom je IDEA – nápad.
Ďalšou divíziou je organizačno-personálna. Tam prebieha výber ľudí, ich zaradenie na pracovné miesto a základné zaučenie. Tiež sa tu organizujú komunikačné systémy a prepojenie jednotlivých pracovníkov. Okrem toho sa sleduje výkonnosť a plnenie úloh. Kľúčom tejto divízie sú ĽUDIA.
Potom je marketing a obchod. Tu sa robia prieskumy trhu, reklamné opatrenia a kampane. Tu sa vedú databázy zákazníkov a obchodníci sa snažia predávať. Kľúčom pre túto divíziu sú teda ZÁKAZNÍCI.
Ďalšia divízia smerom doprava sa zaoberá financiami. Tu sa fakturuje, prijímajú PENIAZE, schvaľujú výdaje, uspokojujú veritelia a tiež sa tu nakupuje materiál pre výrobu alebo obchod. O účtovníctve netreba hovoriť, to po nás chce štát a zdravý rozum. Kľúčom divízie sú teda PENIAZE.
Ďalej ide o výrobu, služby, jednoducho tam robíme to, za čo nám nakoniec zákazník platí. Ak všetky ostatné popisované divízie v tomto článku sú v podstate rovnaké pre všetky firmy, táto divízia je pre každý typ špecifická. Kníhkupectvo poskytuje zákazníkom knihy v predaji, ropná spoločnosť má ťažbu, vrty a dopravu ropy. Stále to však v tejto divízii. Kľúčom je PRODUKCIA.
Nestačí len niečo urobiť, potrebujeme ešte nezávislú kontrolu kvality a tá je v ďalšej divízii. Tu sa nie len robí kontrola kvality, ale aj analýzy chýb, korekcie ľudí, ktorí urobili nesprávne svoju prácu a tu sa ako za starých časov učňovstva a tovarišstva, vychováva dorast po dozorom majstrov, ktorí sú hneď vedľa – v divízii pre výrobu. Kľúčový výraz pre túto divíziu Je KOREKCIA.
Pokiaľ máte kvalitný produkt alebo služby, potom prichádza posledná divízia, kde ideme zaútočiť vo veľkom štýle na verejnosť – snažíme sa vo veľkom šíriť produkty a služby veľkému počtu zákazníkov, získavame nové nedobyté územia atď. Dochádza k DISTRIBÚCII produkcie firmy, celkovému útoku na široké trhy.
Zorganizovanie akejkoľvek spoločnosti
Aj keď existujú špecifiká jednotlivých branží, takto sa dá zorganizovať akákoľvek firma (je možné, že týmto štýlom je už zorganizovaných okolo 250 000 firiem po celom svete). Systém je úplne intuitívny a logický. Majiteľ prinesie IDEU, tú odovzdá správnym a zorganizovaných ĽUĎOM, oni to predajú ZÁKAZNÍKOM, tí dajú PENIAZE, za tie sa nakúpi to, čo potrebujeme, a rozbehne sa PRODUKCIA, skontroluje sa kvalita a urobí sa potrebná KOREKCIA. Pokiaľ vidíme, že to je skvelý produkt, služby, vtedy prirodzene rozbehneme čo najširšiu DISTRIBÚCIU na trhu. Logické, nie?
Existuje ešte jeden priamy dôkaz o logickosti takejto organizácii. Poďme sa pozrieť na to, koľko stojí nejaká chyba v organizácii. Poďme tentokrát sprava.
Čo spôsobí chyba
Pokiaľ niečo vyrobíme vo veľkom množstve a vykonáme DISTRIBÚCIU na trh, tak v prípade, že výrobok obsahuje skrytú chybu, potom následky budú nepredstaviteľné. Chyba na výrobku sa prejaví neskôr a objavia ju až zákazníci. Okrem toho, že musíme zvládnuť reklamácie, veci opraviť, utrpíme aj nepríjemné finančné škody na strate dôvery. Predstavme si, že to všetko vyrobíme, ale našťastie to odhalí kontrola kvality pred expedíciou z výroby. Teraz musíme urobiť dosť nákladnú KOREKCIU, možno si rozhneváme klientov neskoršou dodávkou, ale asi všetci budú súhlasiť, že to bude síce drahé, ale o mnoho lacnejšie než prvý prípad.
Predstavme si, že chyba bude odhalená niekedy uprostred výroby ešte v PRODUKCII, zastavíme chybný proces a začneme vyrábať správne. Iste, zdrží nás to, bude to stáť peniaze ale opäť to bude lacnejšie (pozrime sa na obrázok).
Chyba môže nastať už v procese schvaľovania peňazí na materiál na výrobu. Pokiaľ nebudú peniaze včas, bude nás to stáť prestoje a oneskorenie. Ak dokonca nakúpime podradný materiál pri snahe ušetriť, alebo objednáme úplne zlé suroviny, bude nás to čosi stáť, ale keď to objavíme ešte predtým než nám to pošlú, opäť to bude lacnejšie.
Koľko by stálo, keby sme sa pred naštartovaním celej kampane a predaja spýtali zákazníkov a urobili poriadny prieskum? Čo keby sme včas zistili, že spôsob prezentácie produktu je treba spraviť úplne inak? Čo keby sme zistili, že vďaka našej reklame má zákazník úplne skreslenú predstavu o účeloch a vlastnostiach našich výrobkov alebo služieb? Spraviť korekciu ešte v príprave marketingu by stálo podstatne menej, než všetko, čo sme popisovali dosiaľ.
Ako sa vyhnúť chybám pri výbere ľudí
A čo keby sme si predsavzali, že do našej firmy nepustíme nesprávnych ľudí? Čo keby sme spravili o veľa presnejší výber a vytriedili všetkých tích, ktorí robia na prijímacom pohovore skvelý dojem, neskôr však nevedia pracovať, prípadne nám rozbijú celý kolektív ľudí? Koľko by stálo odhaliť a neprijať všetkých tích nesprávnych ľudí, ktorí sú zdrojom všetkých chýb, o ktorých sme hovorili v predchádzajúcich odstavcoch?
Táto analýza ukazuje, že najdôležitejšia oblasť, ktorej musia majitelia venovať pozornosť je:
1. samotný nápad (IDEA) pre podnikanie, znalosti správnych manažérskych metód, know-how pre riadenie,
2. výber správnych ľudí, ktorí rýchle a ľahko pochopia, čo od nich manažment chce, ktorí sú usilovní, ochotní a lojálni.
Nie je ťažké predložiť dôkaz o výške uvedených tvrdení. Stačí sa pozrieť na to, kto je v podnikaní úspešní: sú to ľudia, ktorí zrealizovali dobrý a funkčný nápad a ktorí vybudovali svoj tím na chápavých, usilovných, ochotných a lojálnych ľuďoch. Je to jednoduchá myšlienka, ale pekelne náročná. Vyžaduje totiž skvelú praktickú znalosť človeka a vyžaduje to veľkú disciplínu pri výbere ľudí. Znamená to rozhodnutie nechať radšej post prázdny, než zaplniť niekym nekompetentným.
Toto tiež vysvetľuje, prečo je školiteľský a konzultačný servis tak dobrý „biznis“. A tiež to vysvetľuje prečo sú firmy ochotné platiť personálnym agentúram veľké peniaze. Preto keď odmyslíme nutnosť dobrého nápadu na podnikanie.
PERSONALISTIKA JE BRÁNOU K MANAŽMENTU.
Po výbere nevhodných ľudí už končí manažment. Nastáva len nepretržité hasenie problémov, ktoré tí nesprávni ľudia potichúčky vyrábajú.
Latest posts by Pavol Timko (see all)
- Ako spísať klobúk - 12.04.2024
- Religiozita na pracovisku - 13.06.2019
- Ide o výsledok - 13.02.2018
Pridaj komentár