Čo vlastne znamená syndróm vyhorenia?
Prečo ľudia strácajú elán? Prečo pôvodne výkonný človek začne pôsobiť ako mátoha? Ja to skutočne tak, že človeka začne zmáhať stres v práci?
Stres |
Vyhorenie – skrytá príčina
Nijako si neosobujem právo podať tu vyčerpávajúcu analýzu celého javu, o ktorom sa dá nalistovať veľmi veľa dát kdekade po internete. Chcel by som len pridať jeden dôležitý uhol pohľadu, ktorý zároveň napovie, ako tento problém prekonať.
Nie nadarmo sa hovorí, že motivovaný človek dokáže aj „hory prenášať“. Hordy motivačných trénerov hovoria o tom, že stačí byť verný svojim cieľom a dokážete všetko. Uuups, ale napriek tomu nájdeme veľa ľudí, ktorí sa dajako nevedia pohnúť z miesta…
To nenápadné tajomstvo sa volá účel. S jeho pomocou sa dajú urobiť aj zázraky, ale o tom treba dačo vedieť. Dajme si k tomu pár príkladov:
1.
Ak ste sa pokúšali naučiť cudzí jazyk (nie v škole, ale ako samouk), uspeli ste spravidla vtedy, ak ste mali dostatočne pádny dôvod. Preto sa vraví, že najlepšia motivácia pre naučenie cudzieho jazyka, je nájsť si cudzokrajnú frajerku. Ak s ňou chcete skutočne žiť (pádny dôvod = chcem byť s ňou a potrebujeme spolu komunikovať), potom prekonáte aj značné ťažkosti a budete sa prehrýzať lekciami, slovníkom a nakoniec to dokážete.
2.
Ak už teda milujete svoju ženu (nielen cudzokrajnú) a deti, dokážete vyvinúť veľké úsilie na to, aby ste ich zabezpečili, postarali sa o nich a dali im určitú životnú úroveň a štandard. Dokážete potom pracovať v 2 zamestnaniach, drieť na stavbe domu, znášať pubertálne prejavy svojich detí, nálady svojej ženy, atď., ale ak vo vás stále pretrváva láska, účel starostlivosti o svojich najbližších, dokážete sa zmieriť s najrôznejšími protivenstvami a prekonáte to.
3.
Sú ľudia, ktorí fajčia, k tomu si dáte dvojité espresso krátko potom, čo ste si dopriali výdatnú porciu prerasteného bôčika s horčicou a cibuľou a so štvrťkou čerstvého chlebíka, ktorú ste zaliali dvomi pollitrami oroseného. Možno skrúšene čítate varovania o zdraví (radšej nečítate) a ešte s väčšou hrôzou sa len s jedným okom pozeráte na váhu (slovo váha je určite odvodené od slova odvaha), ale aj tak vo vás víťazí účel = užívať si gurmánske pôžitky života. Poviete si, že žijete len raz a účel dopriať si každodenú dávku drobných slastí víťazí nad hrozbou neurčitého a neistého skrátenia života kvôli zlej životospráve.
Poďme sa pozrieť ako by to mohlo vyzerať, keby niektoré veci fungovali presne opačne a potom si odhalíme závažnú súvislosť s pojmom syndróm vyhorenia.
1.
Ak sa vám nedarí naučiť sa cudzí jazyk navzdory odhodlaným vyhláseniam, potom bude lepšie naliať si čistého vína. Pravdepodobne máte v sebe nejaký náhľad, že sa bez toho jazyka nejako zaobídete a svoj čas venujete nejakému účelu, ktorý dostáva prednosť.
2.
Ak vás žena prestane milovať (alebo vy ju), potom sa stávajú bremená starostlivosti o rodinu neznesiteľnými. Ak ste dokázali predtým drieť v 2 zamestnaniach, teraz to zrazu nie ste ochotní znášať.
3.
Ak vás skosí menší kolaps a preberiete sa v nemocnici s hadičkami a drôtikmi na tele, možno to tak strašne otrasie vašimi zvyklosťami pôžitkárskej životosprávy, že zrazu urobíť v živote zásadnú zmenu. Prečo? Lebo sa do popredia prederie prostý strach o život. Účelom vášho správania a rozhodovania sa stáva túžba žiť a tak zrazu dokážete športovať, chrúmať mrkvičku a študovať knihy o prekyslení organizmu.
Únava a vyčerpanie
Práca sama o sebe neprináša neprekonateľné vyčerpanie, stačí sa pozrieť na športovcov, ktorí vydali zo seba všetky fyzické sily, ale v prípade víťazstva si na útrapy a únavu ani nespomenú. Víťazstvo, splnenie úloh, úspech, to všetko je v súlade s účelom.
Pozrime sa však na stranu porazených. Každé poranenie bolí dvojnásobne, únava je neznesiteľná a starší členovia tímu začínajú uvažovať o ukončení kariéry. Prehra je v protiklade s účelom.
Mužstvo môže byť po prehratom zápase zronené a ubolené. Ale ich fanúšikovia sa postavia k skandovanému potlesku a ďakujú mužstvu za odvedený výkon. Prehrali, ale hrali obetavo, s nasadením a podľahli v čestnom boji. Takýto prejav uznania je čosi, čo prebudí v tíme zmysel pre účel, vráti motiváciu a chuť pokračovať. Preto je potvrdenie tak potrebné, lebo upevňuje účel.
Ak vás prepadne chronická únava a vyčerpanie, položte si otázku, komu slúžite, prečo to robíte a skúste si predstaviť, že by ste sa mali živiť niečím úplne iným. Možno sa rýchlo otrasiete a zrazu v sebe nájdete nečakaný zdroj sily. Skúste zvíťaziť aspoň v nejakej menšej veci, lebo úspech motivuje a posilňuje morálku.
Ak robíte niečo, kvôli čomu nemáte problém vyskočiť z postele a trpieť, potom ste šťastný človek. Ak nie, hľadajte ďalej a nevzdávajte sa.
Môžete to nájsť. Práca je neznesiteľná len pre tých, ktorí trpia v nejakom zamestnaní, keď by mali robiť niečo úplne iné.
Latest posts by Pavol Timko (see all)
- Ako spísať klobúk - 12.04.2024
- Religiozita na pracovisku - 13.06.2019
- Ide o výsledok - 13.02.2018
Pridaj komentár