Základy plánovania IX
V našom seriáli o plánovaní sme už hovorili o mnohých veciach, či už to boli ciele, účely, atď., ale nespomenuli sme položku PLÁNY ako také.
Ak by som si dal za cieľ vyliezť na Mt Everest, potom je pomerne zjavné, že na dosiahnutie tejto méty budem potrebovať vypracovať nie jeden, ale celý rad plánov. Pokiaľ by som chcel všetko premyslieť a držať iba hlave, už onedlho by som ju mal nafúknutú ako balón.
Všetko, čo sa zdá zložité, sa intuitívne snažíme dať do prehľadnejšej podoby. Tu sme mimochodom aj pri pôvode slova plánovanie. Plán pochádza z latinčiny, kde planum znamená rovná plocha. Akýkoľvek plán nakreslený do hliny, či na tabuľku, či na papier alebo obrazovku počítača nám dáva NADHĽAD. Dívať sa na veci zhora, mať odstup a prehľad, to je to, čo sa pri plánovaní snažíme dosiahnuť. Stratégia bitky, ktorú generál kreslí do mapy bude výstižnejšia, ako tisíce opisných slov.
Ak chceme uskutočniť výpravu na vysokú horu, tak urobíme dobre, ak na papier dáme všetky tie najrôznejšie oblasti, ktoré musíme zvládnuť. Mohli by vyzerať nasledovne:
– zabezpečiť financovanie
– dať dokopy tím ľudí
– získať povolenia na výstup
– pripraviť tréning pre členov expedície
– pozbierať informácie o výpravách v minulosti
– zabezpečiť dopravu z Európy do Nepálu (prípadne Tibetu)
– zabezpečiť transport v horách
– zabezpečiť materiálne vybavenie a stravu
– … atď.
Všimnite si, že sme tu vymenovali 8 rozličných plánov, ktoré sa viažu k jedinému cieľu a to sme zdaleka nevymenovali všetko. Každý z tých plánov by sa dal ešte rozdeliť na menšie časti, prípadne ich rozpísať do za sebou idúcich úloh, ale samotný PLÁN je ten všeobecne načrtnutý zámer, úmysel niečo zvládnuť.
Plán je plánom vtedy, ak je to vyjadrenie úmyslu niečo vo všeobecnosti zvládnuť – prekážku, problém; neobsahuje nejaké detaily ani postupnosti krokov, na to budeme mať v tomto seriáli ďalšie kapitoly.
Ak by som mal cieľ dostať sa (cestovať) do Prahy, tak jeden z logických plánov by znel ako „zvoliť si, zadovážiť dopravný prostriedok“. Neriešim detailne čo to má byť, čo to má stáť ani aké rýchle to má byť. Formulácia „zvoliť si dopravný prostriedok“ bude použiteľná v každom prípade.
Nuž, a tu si môžeme ukázať pár súvislostí s predchádzajúcimi kapitolami.
Cieľ:
Dostať sa do Prahy
Účely:
– oboznámiť sa a užiť si krajinu medzi Bratislavou a Prahou
– športovne sa vyžiť
– upevniť vzťahy s mojimi kamarátmi
Keď to bude vyzerať takto, je dosť možné, že plán „zvoliť si dopravný prostriedok“ skončí zakúpením či výpožičkou turistického bicykla. Ale, ak to celé vyzerá takto:
Cieľ:
Dostať sa do Prahy
Účely:
– uskutočniť krátke stretnutie s obchodným partnerom
– doplniť sklad súčiastok
potom plán „zvoliť si dopravný prostriedok“ môže dopadnúť tým, že si zvolíme firemného kombíka, ktorým sa dostaneme do Prahy po diaľnici a ešte aj odvezieme nakúpené súčiastky.
Plány sa často venujú prekážkam a problémom. Ak vaša ideálna scéna hovorí o tom, že váš autoservis dokáže uspokojiť rastúci dopyt len s 5 zdvihákmi a do vašej haly sa zmestia len 3, tak máte problém. Ako sa má vyriešiť? Potrebujete PLÁN. Mohol by znieť – „Pristavať ďalšiu halu“.
Plány sa však týkajú aj pozitívnych vecí. Keby ste ryžovali zlato a prieskum by odhalil produktívne ložisko, tak by bolo iba logické, že sa vám v hlave zrodí PLÁN: „Zakúpiť ťažobnú technológiu“.
Ešte inak povedané, plány veľmi súvisia s ideálnou scénou. Ak vidíte veľkú odchýlku od nej, tak často čelíte problému a riešením je uskutočniť PLÁN. Taká odchýlka môže byť pozitívna aj negatívna. Chýbajúce zdviháky, zlatonosné ložisko, to všetko sú veci, ktoré riešime plánmi.
V tomto seriáli si musíme objasniť ešte zopár základných pojmov a potom dáme všetky súvislosti do jedného logického celku.
Foto: © Chlorophylle – Fotolia.com a Wiki
Latest posts by Pavol Timko (see all)
- Ako spísať klobúk - 12.04.2024
- Religiozita na pracovisku - 13.06.2019
- Ide o výsledok - 13.02.2018
Pridaj komentár